Jak czytać próby srebra?
- Szczegóły
Powszechnie obowiązującym określeniem w jubilerstwie jest próba metalu, z jakiej wykonany jest dany wyrób. Do tych najpopularniejszych i najczęściej spotykanych, obok złota, należy też srebro, pozwalające na otrzymywanie niezwykłych wyrobów biżuteryjnych. Metal ten od lat doceniany na całym świecie, cieszy się uznaniem klientów również w naszym kraju. Najczęściej spotykana, a zarazem najwyższa próba srebra to próba 925, z jego zawartością na poziomie 92,5% w stopie i to głównie z niej produkuje się srebrną biżuterię. Czym są próby srebra i w jaki sposób się je oznacza? Ile jest typów prób srebra? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Czym są próby srebra i w jaki sposób się je oznacza?
Próby srebra, podobnie jak próby złota, określają zawartość czystego metalu szlachetnego w danym produkcie, a tym samym wyznaczają jego wartość. Srebrna biżuteria od lat jest uniwersalnym prezentem, który pasuje do wielu okazji i odpowiada praktycznie wszystkim grupom wiekowym. Dostępnych jest wiele wzorów, począwszy od bardzo subtelnych i delikatnych, aż po niezwykle bogato zdobione. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze tego typu precjozów istotny jest nie tylko wygląd, ale także jakość określana właśnie próbą.
Podobnie jak w przypadku złota, jest ona wyznaczana w promilach i wykazuje zawartość srebra w stopie. Ze względu na właściwości tego metalu używa się mieszanek srebra z miedzią bądź innymi kruszcami, w celu nadania biżuterii właściwej struktury oraz jakości.
Czasem można spotkać oznaczenia określające cechy probiercze. Metoda ta wykorzystuje symbol określający metal szlachetny - wzór głowy kobiety, rycerza, konia lub psa oraz literę oznaczającą miejsce cechowania - miasto.
Wszystko to stosowane jest po to, aby mieć pewność, że wybierana biżuteria jest rzeczywiście stworzona z kruszcu posiadającego pożądaną jakość.
Ile jest typów prób srebra?
Najczęściej możemy zaobserwować cztery typy prób srebra. Pierwsza i zarazem najbardziej ceniona w skupach srebra, oznaczana numerem 925 zawiera w sobie 92,5% czystego srebra. Przy tym wskaźniku można zaobserwować najwyższe bezpieczeństwo oraz komfort noszenia biżuterii.
Jako drugą spotykamy próbę 875 i mamy tu do czynienia z 87,5% zawartości czystego srebra w produkcie. To wciąż wysoka jakość, które świetnie nadaje się na srebrne wisiorki czy medaliki oraz krzyżyki.
Trzecią z kolei jest próba 830 oznaczające, że wyrób zawiera 83% czystego srebra. Jest ona popularną odmianą, ze względu na niewygórowaną cenę i dobre właściwości metalu.
Ostatnią jest próba 800, gdzie produkt zawiera 80% czystego srebra. Oznaczenia te często widnieją na zapięciach łańcuszków i bransoletek. Próba ta popularna jest w biżuterii srebrnej z bursztynem, gdzie srebro jest jedynie obudową i łącznikiem.